Remesa deus Prèmis deus Calams Bearnés 2014
Dimèrcs passat qu'èra lo parat de hestejar la lenga nosta e de felicitar los calamejaires mei bons...
 

Ger ser que’s debanava la 19au ceremonia de remesa deus prèmis deus Calams Bearnés au Parlament de Navarra. Margot Triep-Capdeville, Conselhèra Generau que i arcuelhó en bearnés lo centenat de convidats en preséncia de Françoise Martel, Conselhèra Municipau de la vila de Pau, d’Anne Bernard, Conselhèra Regionau e de Pierre Barrière, Director deus Servicis Academics de l’Educacion Nacionau.

Los caps de jurada qu’estón unanimes, augan lo nivèu tan de las arreviradas com de las produccions literàrias qu’estó deus hèra bons.

Mes ne podem pas premiar cada calamejaire e que cau har un classament.

 Aci devath lo Palmarés :

-          Cicle 2 – Produccions Collectivas

1èr Prèmi : Los CP-CE-CM - Calandreta deu Seuvestre - Artús e Maïlis

2au Prèmi : Joan, Lilian, Quentin, Augustin e Ivin – Calandreta de Lescar - L’antilòpa e lo jaguar

3au Prèmi : Romann, Aelis, Olivià, Paulina, Ianis, Matis, Laurà e Martin – Calandreta d’Artics – Los amics

 

-          Cicle 3 – Produccions Collectivas

1èr Prèmi : Los CM – Calandreta Paulina – Un còp èra jan, John & Jazz…

2au Prèmi : Justin, Gabin, Clamenç, Colina, Margot, Leà e Camilha – Calandreta d’Artics – La legenda de Grana Seuva

3au Prèmi Exaequo :  Amélie, Cloé e Guilhem – Calandreta d’Ortès - Un camin hèra long e dangerós

Adrian e Benjamin – Calandreta de Lescar – Marc e lo lop-garon

 

-          Cicle 3  – Produccions Individuaus

1èr Prèmi : Romain Desmarty – Calandreta d’Auloron – Era venjança

2au Prèmi : Nahia Ichas – Calandreta d’Auloron – Eth chivalet

3au Prèmi : Arnaut CASAMAJOR – Calandreta d’Auloron - Shedi, eth tròç de hromatge

 

-          Collègis – Produccions Literàrias

1èr Prèmi : Classa de 4au – Collègi Immaculada Concepcion de Pau – L’Immortèla

2au Prèmi : Classa de 4au – Collègi Nosta Dauna de Lescar – A la recèrca deu pair

3au Prèmi : Elio Mattera Lepeyre – Collègi Calandreta de Gasconha – Lo charmant ramponon

 

-          Licèus – Produccions Literàrias

1èr Prèmi : Classa d’occitan – Licèu Jacques Monod de Lescar - Conselh de guerra

2au Prèmi : Classa d’occitan – Licèu Jules Supervielle d’Auloron - Las espartenhas de Jupitèr

3au Prèmi : Sanç Meunier – Licèu Sent Cricq de Pau - Edoard e lo rugbi

 

-          Collègis/Licèus  – Arrevirada Confirmats

1èr Prèmi : Nina Lahitette-Larroque e Maxence Barranco - Collègi Calandreta de Gasconha

2au Prèmi : Hugo Correia e Pèir-Arnaut Grosclaude-Lapléchère - Collègi Calandreta de Gasconha

3au Prèmi : Guilhèm Redonet e Thomas Peccol - Collègi Calandreta de Gasconha

 

-          Adultes – Produccions Literàrias Bracas

1èr Prèmi : Michel Lacave – Viron – La pelèra de Bonacasa

2au Prèmi : Patrick Verdier – Tolosa – L’arreproèr trompós

3au Prèmi : Georges Lamarlère – Cescau – Miquèu coratjós

 

-          Adultes – Arrevirada

1èr Prèmi : Maryse Pouliquen, Michèle Etcheverry, Françoise Roques, Marie-Laure Lasserre Durosier, Rémy Clertan e Bernat Dauga – Grop d’aprenents d’Ací Gasconha Anglet

2au Prèmi : Patrick VERDIER ­– Tolosa

3au Prèmi : ABADIE Bernard, COUSTET Régine, HOURCADE Henri, HOURCADE Odile, LAHONDE Jean, MARIE Mireille, MONSEMPES Jean-Louis, MORAIS Clara, POUTS Solange, REILHE Jacques e

SOMPS-BARADAT Raphaël – Grop d’aprenents de La Civada Morlaàs