Palmarés deus Calams Bearnés 2017
Dimèrcs ser que’s debanava la 22au ceremonia de remesa deus prèmis deus Calams Bearnés a l'Ostalet de las Arts a Pau...
 

Ger ser que’s debanava la 22au ceremonia de remesa deus prèmis deus Calams Bearnés a l'Ostalet de las Arts de Pau. Jean Lacoste, adjunt au maire de Pau en carga de la Cultura e conselhèr departamentau que i arcuelhó lo centenat de convidats. Pierre Barrière, Director Academic deus Servicis de l'Educacion Nacionau, qu'èra present tanben e que remetó dab plaser mantuns prèmis.

Que saludam tanben la preséncia de Christian Loustaudine e Pierre Lauga, representants de l'Amicala Laïca deus Ancians de la Seccion Paulina.

Los caps de jurada qu’estón unanimes, augan lo nivèu tan de las arreviradas com de las produccions literàrias qu’estó deus hèra bons e lo tèma causit qu'a hèra inspirat los calamejaires. La pròva que n'ei lo nombre de produccions recebudas : 113 per mei de 280 calamejaires.

Mes ne podem pas premiar tots los participants e que cau har un classament sustot quan la participacion aumenta cada annada.

Aci devath lo Palmarés : 

- Cicle 2 – Produccions Collectivas

1èr Prèmi : CE1-CE2 - Escòla bilingua Bedós - Legendas aspesas

2au Prèmi : Pétronie CP e la classa – Calandreta deu Seuvèstre - La camarostida

3au Prèmi : GS e CP – Calandreta d'Ortès – Martica e Cacaoèta

 

-        Cicle 2 – Produccions Individuaus

1èr Prèmi : Ilan Gahat CE1 – Calandreta d'Ortès – Un còp èra

 

- Cicle 3 – Produccions Collectivas

1èr Prèmi : Liza e Lena – Calandreta Paulina – La mariòla malefica  

2au Prèmi : Emma Pourteau, Eline Dumartin, Clara Donnet-Montessino e Tara Gossey – Calandreta Paulina – Lo mainat negre

3au Prèmi : Manon Lazayre e Malika Ducos – Calandreta Paulina  - Alice Morlaisse

 

- Cicle 3  – Produccions Individuaus

1èr Prèmi : Chloé - CM2 – Escòla bilingua de Pondeilh Auloron – La bèstia de set caps

2au Prèmi : Enzo - CM1 – Escòla bilingua de Pondeilh Auloron – Lo Baselic

3au Prèmi : Rémi - CM2  – Escòla bilingua de Pondeilh Auloron - L'isla deus monstres

 

- Vidèos Bracas - Escòlas/Collègis/Licèus

1èr Prèmi : Kascendra Lecointre e Axel Ricarrère – Licèu de Dacs – Lo gojat qui cridava au lop  

2au Prèmi : Lou Loiseau e Axelle Vialle Classa bilingua de 4au – Collègi de Morlaàs – La mitologia deus Pirenèus

3au Prèmi : Maryline, Romain e Agathe - Classa bilingua Maseròlas – Quizz

 

- Collègis – Produccions Literàrias

1èr Prèmi : Pedro Morais, Lilian Garrouste, Robin Troquereau e Pierre Vassilades  - Classa bilingua - Collègi de Morlaàs – Lo Drac e la Cama-Cruda

2au Prèmi : Morgane Correia - 3au – Collègi Calandreta de Gasconha – Pè d'auca

3au Prèmi : Samuel Desneulin - 5au – Collègi Calandreta de Gasconha – L'urós e lo gelós

 

- Licèus – Produccions Literàrias

1èr Prèmi : Classa d’occitan – Licèu Jacques Monod de Lescar - Lo chivau blanc

 

- Collègis/Licèus  – Arrevirada Joens

1èr Prèmi : Classa de 5au - Collègi Calandreta de Gasconha

2au Prèmi : Classa de 3au - Collègi Calandreta de Gasconha

3au Prèmi : Kascendra Lecointre, Lucie Martinez e Axel Ricarrère - Licèu de Dacs

 

- Adultes – Produccions Literàrias Bracas

1èr Prèmi : Patrick VERDIER – Tolosa – Lo pepiòt de Balazuc

 

- Adultes – Arrevirada

1èr Prèmi : Laure Cadaux - Lescar

2au Prèmi : Michèle Tizon - Juranson

3au Prèmi : Associacion Esquiròt - Grop d'aprenents de Sent Martin de Senhancs